Kości czaszki noworodka podczas porodu są podatne na zniekształcenia. Długi poród może doprowadzić do przebodźcowania dziecka i powodować drażliwość, nerwowość, problemy z samoregulacją, niepokój. Najbardziej na tego typu uraz narażona jest podstawa czaszki która warunkuje rozwój mózgoczaszki oraz pierwszy krąg szyjny. Ten uraz prowadzi do napięcia otworu szyjnego. Przez ten otwór przechodzą trzy nerwy czaszkowe (IX,X,XI)
Dysfunkcja nerwu błędnego (X czaszkowego) prowadzi do napięć w narządach unerwionych przez ten nerw. Noworodki z tą dysfunkcją mają problemy z kolkami, refluksem i napięciem w obrębie narządów wewnętrznych. Dysfunkcja nerwu XI dodatkowego unerwiającego mięsień czworoboczny i mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy prowadzi do napięć tych mięśni (asymetria głowy i szyi, kręcz szyi). Nerw językowo- gardłowy jest odpowiedzialny za odruch ssania, połykania. Jego dysfunkcja prowadzi do upośledzenia tych funkcji.
Zbyt duże napięcie przepony miednicy mniejszej ma wpływ na wypróżnianie noworodka. Ważnym punktem terapii jest praca z oddechem noworodka. Dzięki pracy na przeponie oddechowej wpływa się na funkcje oddechowe . Zmniejszając napięcie wewnątrz piersiowe i zwiększając objętość jamy klatki piersiowej.
Napięcie przepony może mieć powiązania z dysfunkcją wątroby i pęcherzyka żółciowego, niestrawnościami, jelitem drażliwym, zarzucaniem treści pokarmowej, astmą, napięciem w obrębie bioder i ciągłym napięciem emocjonalnym i drażliwością.
Kolejnym ważnym punktem terapii jest korekta podstawy czaszki, opony rdzeniowej, szwów czaszkowych, kości twarzoczaszki, stawu skroniowo – żuchowowego. Na pierwszej wizycie dokonuje się oceny i korekty ruchomości podstawy czaszki, dekompresję kości potylicznych, reguluje kość krzyżową , przeponę miednicy mniejszej , oddechową i dna jamy ustnej. Podczas terapii polegającej na delikatnym masażu kości krzyżowej doprowadza się do regulacji tych struktur.